Spojrzenia – Interwencja artystyczna, inspirowana pierwszym i ostatnim spojrzeniem w oczy matki.
Początek zapewne mieliśmy podobny — przywitała nas matka patrząc na cud naszego istnienia. To najważniejsze ze spotkanych spojrzeń zapewne tkwi w nas do dziś.
Nieskończona ilość skojarzeń, emocji, uczuć i wspomnień, miłości, cierpienia, relacji, oczekiwań…
Właśnie dlatego takie spojrzenie jako pierwsze zostanie opracowane w projekcie „Spojrzenia”.
To osobiste, subiektywne doznanie jest inspiracją do dalszych opracowań.
Spojrzenie – swoisty pozawerbalny język przekazuje zupełnie inne treści niż słowa.

Zestawię zatem różnych ludzi w miejscach i momentach życia, które nasycają spojrzenie ciekawymi dla mnie treściami. Czy będzie to pijany żebrak na ulicy, pan prezes dobrze prosperującej firmy, dziecko o niewinnym spojrzeniu czy też przydrożna prostytutka, imigrant, policjant albo sympatyczna sprzedawczyni z Żabki? Wszyscy stają się modelami posiadając własne spojrzenia niosące historię duszy, w którą chciałbym wniknąć patrząc im prosto w oczy i malując.

Inspirację do pracy twórczej i artystycznej refleksji poszukuję w momentach spotkań z ludźmi niezależnie od ich nastroju, statutu społecznego, wykonywanego zawodu, płci czy rasy. Spotkam zapewne ludzi mądrych, głupich, bogatych i biednych. Szczęśliwych, spokojnych, zdrowych i chorych.

Przygoda przede mną ciekawa, artystyczne wyzwanie i mnóstwo pracy. Wykorzystam własne doświadczenie, znajomość przeróżnych technik malarskich i rysunkowych oraz wrodzoną ciekawość tego, co do tej pory niezbadane. Powstaną rysunki, obrazy olejne, obiekty malarskie wykonane we własnej technice, szkice, murale wewnętrzne i zewnętrzne, animacje. Całość zarejestruję i opublikuję na stronie www.spojrzenia.eu

Wykorzystam swoje możliwości artystyczne, aby pokazać różnorodność ludzkich spojrzeń, ich człowieczeństwo w różnej postaci. Spojrzenie stanie się nośnikiem tak humanitarnych wartości, jak i ważnych dla mnie walorów artystycznych. Moje interpretacje tego rodzaju portretu zebrane zostaną w finałowej wystawie, na której chciałbym zestawić efekty pracy obu etapów projektu: osobistego oraz tego otwartego wszystkie inne spojrzenia.

Taki jest plan. Proces powstawania będzie wiązał się z wieloma niewiadomymi. Spodziewam się niespodzianek, odkryć i pasjonujących doświadczeń podczas moich interwencji artystycznych, wystaw i podróży. Przygoda połączona ze sztuką!

Zapraszam do śledzenia projektu na stronie www.spojrzenia.eu oraz na Facebooku.

Dr Mikołaj Amadeusz Harmoza