Sztuka bez dodatków

Wystawa „Sztuka bez dodatków” odbyła się w mojej pracowni malarskiej, 18 lipca o godzinie 18.00, ul. Elektryków, Budynek b90, II piętro szklanymi drzwiami.

Od wielu lat wraz z profesorem Jarosławem Bauciem tworzymy duet, który w środowisku artystycznym budzi wiele kontrowersji poprzez swoją niezależność. Wybór takiej przestrzeni warsztatu pracy, która daje nam poczucie wolności i niezależności tworzy ciekawą historię przyjaźni, artystycznych przygód… Naszymi pracowniami stawały się wcześniej przeróżne przestrzenie miejskie, bądź prywatne, takie jak szpitale czy powierzchnie użytkowe w dzielnicach, których reputacja odstraszała nawet najbardziej odważnych deweloperów.

Dziś w przestrzeni historycznej Stoczni Gdańskiej malujemy ponownie razem, tworząc we wspólnej przestrzeni własną historię rozmowy z otoczeniem, które zawsze wpływa na to, co powstaje na naszych płótnach. Ta arcyciekawa relacja miejsca i tematów naszych dzieł staje się częścią sztuki, którą tworzymy.
Tak właśnie powstaje sztuka bez niepotrzebnych naszym zdaniem dodatków. Tak powstaje niezależność w malarstwie, które dziś uwikłane jest w różnego rodzaju zależności. Nasz warsztat pracy pokazuje jednoznacznie że nie jesteśmy artystami rozglądającymi się nerwowo za aktualizacją trendu w sztuce. Tworzymy spójne, endemiczne miejsce, które dyskretnie podpowiada jak należy żyć pasją nie tracąc czasu na zbędne kompromisy, bo, jak pisał Witkacy, „Żeby malować trzeba mieć więcej charakteru niż się przeciętnemu dureńkowi wydaje”